Czujka w każdym domu

Czy wiesz, że około 80% ofiar śmiertelnych w pożarach, to ofiary pożarów mieszkań?

W 2014 roku na Podkarpaciu w pożarach domów i mieszkań – czyli tam, gdzie powinniśmy się czuć najbezpieczniej – zginęło aż 16 osób, 106 trafiło do szpitali. Podkarpaccy strażacy gasili ponad 1000 tego typu pożarów.

Znowu dochodzą Cię informacje o pożarze i związanej z nim ludzkiej tragedii… Zastanawiasz się czy można było temu zapobiec… Czasami wystarcza niedopałek papierosa, a czasami po prostu ktoś zapomni zdjąć garnek z kuchenki lub z pieca wypadnie rozżarzony węgiel. Przecież nie jeden raz widziałeś, nawet w telewizji, czujkę przeciwpożarową, która alarmuje nawet w przypadku przypalenia potrawy! Dlaczego nie zainstalować takiego „strażnika” u siebie, dlaczego nie zapewnić sobie minimum bezpieczeństwa? Przecież warto!

Moda, luksus, czy zdrowy rozsądek?

Zdarzenia losowego, jakim jest pożar nie jesteśmy w stanie przewidzieć w 100%. Możemy starać się mu zapobiec, stosując różne sposoby i metody. Jednym z nich jest wykorzystanie czujki pożarowej. Na świecie czujki pożarowe są znane i stosowane od wielu lat. Wynika to ze świadomości, że w warunkach pożaru ryzyko utraty życia gwałtownie rośnie. Badania przeprowadzone między innymi w USA potwierdziły, że zastosowanie urządzeń wczesnego ostrzegania o pożarze redukuje ryzyko śmierci o 40 % i więcej. Krótko mówiąc – domowe czujki dymu uratowały życie wielu osobom, które nieświadomie znalazły się w niebezpieczeństwie. Nie ulega więc wątpliwości, że wszelkie przedsięwzięcia, mające na celu ochronę życia i mienia są bardzo ważne, a koszt zakupu czujki naprawdę nie jest wysoki: 25-100 zł.

Głównie stosowane są czujki wykrywające dym. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że większość śmiertelnych ofiar pożarów mieszkań, domów nie ginie od samych płomieni czy wysokiej temperatury, ale właśnie na skutek zatrucia dymem. W pierwszej fazie pożaru, gdy materiał palny jeszcze się tli, pojawia się dym oraz inne toksyczne gazy pożarowe, mogące prowadzić do utraty zdrowia lub życia ludzi. Im wcześniej dym zostanie wykryty, tym większa będzie szansa zachowania przy życiu mieszkańców oraz ocalenia ich dobytku. Idealną dla każdego gospodarstwa domowego czujką pożarową jest autonomiczna domowa czujka pożarowa. Zasilana jest baterią o napięciu 9 V, która pozwala na bezproblemową pracę czujki przez przynajmniej 1 rok.

Na polskim rynku są dostępne czujki nie zawierające materiału promieniotwórczego, które działają w oparciu o zasadę światła rozproszonego. Ich czułość jest tak ustawiona, by jak najszybciej alarmować o nadmiarze dymu. Ten bowiem może być sygnałem pożaru w zarodku.

Najbardziej odpowiednim miejscem montażu czujek autonomicznych jest przestrzeń pomiędzy sypialnią a pomieszczeniem (pomieszczeniami) najbardziej narażonymi na wystąpienie pożaru (kuchnie, pokoje dzienne). Zazwyczaj producenci czujek autonomicznych podają na opakowaniu lub w instrukcji sugerowane miejsca ich montażu. Generalnie czujki należy instalować na środku pomieszczenia, na suficie, w odległości nie większej niż 7 m od miejsca, w którym może wystąpić pożar. W przypadku, gdy czujka nie może być zamontowana na środku sufitu, można ją zamontować bliżej krawędzi ściany, jednak w odległości nie mniejszej niż 30 cm od jej krawędzi.

Warto wiedzieć, że w celu prawidłowej ochrony większość domostw wymaga instalacji dwóch lub większej liczby czujek. Maksymalna ochrona zapewniona jest w przypadku, gdy każde pomieszczenie ma własną czujkę.

Przykład zabezpieczenia przez czujki:

czujki

czujki2

Przy stosowaniu czujek dymu pamiętać należy, że:

    • czujka nie zabezpiecza przed powstaniem pożaru, ale jedynie informuje o jego wystąpieniu;
    • czujka winna być zainstalowana poprawnie, zgodnie z instrukcją montażu;
    • działanie czujki powinno być przetestowane w miejscu jej zainstalowania;
    • działanie czujek i ich zasilanie powinno być okresowo sprawdzane;
    • konieczne jest zaznajomienie mieszkańców z sygnałem alarmowym czujki.

Czujek nie powinno się montować w miejscach, gdzie występuje zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w porównaniu z pozostałą częścią pomieszczenia (np. świetliki w dachu, nie izolowane stropy), w łazienkach (para może powodować fałszywe alarmy), bezpośrednio nad grzejnikami, w sąsiedztwie urządzeń klimatyzacyjnych, wentylatorów, w miejscach występowania elementów utrudniających ruch powietrza, na bardzo wysokich stropach.

Reasumując:

    • czujki pożarowe są urządzeniami stosunkowo nieskomplikowanymi o szerokich możliwościach zastosowania.
    • niewielki koszt instalacji jest nieporównywalnie mały w stosunku do strat, które mogą być spowodowane pożarem,
    • czujki pożarowe są nie tylko źródłem informacji o powstałym zagrożeniu, ale są również podstawą do zapewnienia spokoju o życie swoje i najbliższych a także mienie.

Wybierając się na zakupy, kiedy poważnie myślimy o swoim bezpieczeństwie, zainteresujmy się tym urządzeniem i możliwością jego instalacji np. u siebie w domu. Warto pamiętać, że stara maksyma łacińska „Cokolwiek czynisz, czyń z rozwagą i patrz końca” nic nie straciła ze swojej aktualności i ci, którym przyświeca, zdecydowanie lepiej dają sobie radę w życiu. Pamiętajmy także, że tempo dzisiejszego życia sprawia, iż szeregu rzeczy nie jesteśmy w stanie ogarnąć i zdecydowanie lepiej jest, gdy pomagają nam w tym odpowiednie urządzenia i właściwe zabezpieczenia. Warto jest chyba spać spokojnie ze świadomością, że nawet nasza nieuwaga czy zapomnienie nie skończą się dla nas tragicznie.

Pamiętaj! Bezpieczeństwo Twoje i Twojej Rodziny zależy przede wszystkim od Ciebie!