Doskonalenie zawodowe płetwonurków

W dniach od 20 do 31 lipca 2015 r. oraz od 3 do 14 sierpnia Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie zorganizował doskonalenie zawodowe dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Rzeszów 4” i „Sanok”, w miejscowości Polańczyk nad Jeziorem Solińskim.

W doskonaleniu zawodowym udział wzięło 55 funkcjonariuszy z kwalifikacjami nurkowymi MSW w tym 3 kandydatów na kurs młodszego nurka MSW. Doskonalenie realizowane było w czasie 12 dni i obejmowało zagadnienia związane z:
1. Ratownictwem w zakresie specjalistycznym dla poziomu gotowości A: symulowane akcje ratownicze, nurkowanie w nieznanym terenie, poszukiwanie obiektów,
2. Prowadzeniem prac podwodnych w nurcie rzecznym i jeziorze: bezpieczeństwo nurkowania, nurkowanie treningowe z asekuracją, poszukiwanie obiektów.
3. Ratownictwem nurkowym: wydobycie nurka poszkodowanego na powierzchnię i udzielenie pierwszej pomocy.
4. Szkoleniem specjalistycznym z zakresu obsługi i pracy sonarem MS 1000.
5. Ćwiczeniami praktycznymi dla kandydatów na kurs młodszego nurka w zakresie nurkowania w suchym skafandrze i masce pełno twarzowej.

Zajęcia praktyczne prowadzone były przez Nurka Instruktora oraz Nurków Kierujących Pracami Podwodnymi na Jeziorze Solińskim. Działania, jakie zostały podjęte przez nurków-ratowników to przede wszystkim umiejętne prowadzenie prac podwodnych w zakresie przeszukiwania zbiorników różnymi metodami oraz realizacja poszczególnych tematów zajęć związanych z ratownictwem wodnym na poziomie specjalistycznym. W czasie zajęć zostały omówione tematy związane z doborem i konfiguracją sprzętu, treningu i adaptacji do warunków panujących pod wodą, nurkowania w trudnych warunkach.

Ponadto w ramach doskonalenia zorganizowano szkolenie w zakresie obsługi i pracy sonarem MS 1000.
W ramach współpracy z Bieszczadzkim WOPR pełniono codzienne wspólne dyżury nurkowe z ratownikami wodnymi i medycznymi w celu poprawienia bezpieczeństwa osób przebywających nad Jeziorem Solińskim. W ramach pełnionych dyżurów przez 4 osobowe zespoły nurkowe przeprowadzono 2 zabezpieczenie lądowania LPR oraz 4 akcje ratownicze związane z udzielaniem KPP oraz wykonywaniem prac podwodnych w zakresie specjalistycznym wydobywając osoby i przedmioty spod wody.

Opracowanie:
kpt. mgr inż. Piotr Flejszar – Wojewódzki Koordynator PSP ds. ratownictwa wodnego
Zdjęcia:
mł. ogn. Arkadiusz Brodzicki – KM PSP Przemyśl.