Awaria w zakładach chemicznych

22 osoby zginęły, a 8 zostało ciężko rannych (wśród nich 5 strażaków) na skutek wycieku amoniaku. Do wypadku doszło w środę, 18 listopada na terenie zakładu chemicznego w Tarnobrzegu.

Na szczęście to scenariusz ćwiczeń, które odbyły się w tarnobrzeskim Zakładzie Chemicznym „Siarkopol”. Podkarpaccy strażacy PSP, OSP, policjanci i ratownicy medyczni przeprowadzili jeden z epizodów w ramach ogólnopolskich ćwiczeń „Patrol 15”.

W środę rano na terenie zakładu chemicznego w Tarnobrzegu doszło do uwolnienia ciekłego i gazowego amoniaku z instalacji przesyłowej. W instalacji znajduje się około 70 ton tego toksycznego gazu.

Pracujący przy instalacji personel technologiczny próbował ograniczyć wyciek amoniaku z instalacji, w wyniku czego kilka osób zatruło się. Poszkodowani nieprzytomni pozostają przy zbiorniku z amoniakiem.

Chmura trującego amoniaku przesuwa się w kierunku budynku laboratorium, w którym przebywają laboranci i technolodzy. Zostaje im odcięta droga ewakuacji i osoby te pozostają wewnątrz budynku (ok. 25 osób).

Amoniak przedostaje się do wnętrza budynku laboratorium. W wyniku niekontrolowanych reakcji par amoniaku z odczynnikami chemicznymi w pomieszczeniach laboratorium dochodzi do wybuchu pożaru.

Do zdarzenia natychmiast zostało zadysponowanych 5 zastępów straży pożarnych z terenu powiatu tarnobrzeskiego oraz dwie specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Leżajska i Rzeszowa w celu opanowania wycieku.

Teren działań podzielono na odcinki bojowe. Przygotowano ratowników do ewakuacji poszkodowanych ze strefy zagrożenia oraz kontener do dekontaminacji masowej. Ratownicy medyczni z leżajskiego Zespołu Ratownictwa Medycznego prowadzą segregację (triage) poszkodowanych. Jednocześnie strażacy gaszą pożar w budynku laboratorium.
Po kilkudziesięciu minutach wyciek amoniaku zostaje zatrzymany.

W ćwiczeniach uczestniczyło 44 strażaków PSP i OSP z powiatów: tarnobrzeskiego, leżajskiego i rzeszowskiego, ratownicy medyczni z SP ZOZ w Leżajsku oraz policjanci.

To był jeden z kilku epizodów ogólnopolskich ćwiczeń pk. „PATROL 15”. W realizację manewrów zaangażowane są siły i środki podległe sześciu resortom (MON, MSW, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) oraz wojewodom. W sumie w ćwiczeniu udział bierze aż 217 elementów, od szczebla lokalnego (od urzędu miasta, jednostki straży pożarnej, powiatowego inspektoratu ochrony środowiska) po szczebel centralny (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Centrum Operacyjne MON, Centralny Ośrodek Analizy Skażeń, Komendy Główne, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, centra zarządzania kryzysowego ministerstw, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, itd.). W sumie w ćwiczenie zaangażowanych jest około 3000 osób.

Głównym celem przedsięwzięcia jest doskonalenie funkcjonowania elementów krajowego systemu wykrywania skażeń i alarmowania (KSWSiA). Patrol-15 zweryfikuje i pomoże ulepszyć procedury uruchamiania systemów resortowych i ich pracy w jednolitym KSWSiA, a także umiejętności zbierania, przetwarzania i wymiany informacji o skażeniach przez zespoły zadaniowe– militarne i niemilitarne – należące do KSWSiA.

« 1 z 3 »