Rzeszów – ćwiczenia na zamarzniętym akwenie
W dniach 7-9 lutego br. na terenie żwirowni rzeszowskiej zostały zorganizowane i przeprowadzone ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego na akwenach wodnych w warunkach zimowych.
Na potrzeby realizacji założonych celów, ćwiczenia podzielono na trzy części.
W pierwszej części teoretycznej znalazły się następujące elementy:
- otwarcie ćwiczeń, scharakteryzowanie podstawowych zasad BHP obowiązujących w ratownictwie lodowym – kierownik ćwiczeń,
- omówienie sprzętu będącego na stanie jednostek, którego można użyć w ratownictwie lodowym, prawidłowe przygotowanie się do działań ratonika – KDR,
- scharakteryzowanie zagrożeń towarzyszących przy tego typu zdarzeniach (hipotermia, odmrożenia, podtopienia) – zespół PRM.
W części drugiej ćwiczono w sposób praktyczny możliwości podejmowania osoby z przerębla przy użyciu sprzętu będącego na stanie jednostek (sanie lodowe, deska ortopedyczna, drabiny nasadkowe, koło ratunkowe) – przećwiczono również możliwość prowadzenia działań zespołowo jak i indywidualnie.
W części trzeciej zostały przedstawione i przećwiczone techniki samo ratowania z przerębla, oraz techniki ratownicze przy użyciu sprzętu dostępnego dla osoby postronnej (szalik, kurtka, gałąź, kijek narciarski itp.)
W ćwiczeniach oprócz sił i środków PSP udział wzięli:
- zespół PRM,
- pięć jednostek OSP z terenu miasta Rzeszowa (Słocina, Drabinianka, Zalesie, Załęże, Budziwój- Dębina),
- gościnnie Jednostka OSP z powiatu Przeworskiego – OSP Sietesz.
Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Wójcicki, KM PSP Rzeszów
Zdjęcia: mł. bryg. Marcin Betleja, KW PSP Rzeszów