„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” w powiecie przeworskim

22 października br. zorganizowano dwa spotkania w ramach ogólnopolskiej akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Pierwsze odbyło się w  Dziennym Domu Seniora WIGOR w Białobokach gm. Gać powiat przeworski, gdzie zorganizowano spotkanie z najstarszymi mieszkańcami gminy Gać.
Organizatorami spotkania byli: wójt Gminy Gać Grażyna Pieniążek, komendant powiatowy PSP w Przeworsku kpt. Marcin Lachnik oraz komendant powiatowy Policji w Przeworsku reprezentowany przez asp. Renatę Jaremko. Policjantka w swoim wystąpieniu przestrzegała przed kradzieżami metodą „na wnuczka”, „na policjanta” oraz przed włamaniami do domostw.
Prelekcja wygłoszona przez komendanta PSP dotyczyła przyczyn powstawania pożarów, sposobu ewakuacji z zadymionych pomieszczeń, ale przede wszystkim zagrożeń wynikających z powstawania tlenku węgla – tzw. czadu. Słuchacze mieli okazję poznać przyczyny wydzielania się tlenku węgla (nazywanego „cichym zabójcą”), objawy jakie wywołuje zatrucie tym śmiertelnie niebezpiecznym gazem oraz sposoby zabezpieczenia się przed nim.
Komendant Lachnik omówił i zaprezentował działanie czujek tlenku węgla oraz dymu oraz wyjaśnił sposób ich montażu. Szczególną uwagę zwrócił na sposoby udzielania pomocy poszkodowanym na skutek zatrucia tlenkiem węgla. Jak wielkie zainteresowanie wzbudziły prezentowane tematy świadczyło wiele pytań po zakończonych pogadankach.
Ze zdziwieniem stwierdzono, że część opisywanych przypadków uczestnicy spotkania przeżyli osobiście. Zatrucia tlenkiem węgla, zatkane kratki wentylacyjne (do czego sami się przyznawali) czy niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych świadczy o potrzebie zorganizowanie takich spotkań na terenie całego powiatu.

Kolejne spotkanie odbyło się w miejscowości Dębów, gdzie komendant spotkał się z nauczycielami szkół podstawowych z gminy Gać. 

Głównym tematem pogadanki były niebezpieczeństwa związane z pożarami oraz zatruciami tlenkiem węgla. Kpt. Lachnik zwracał uwagę na rzeczy, które należy przekazać dzieciom podczas wybranych lekcji, a które w sytuacjach zagrożenia mogą uratować życie. W prezentacji, wyświetlanej na tablicy multimedialnej, nauczyciele mogli odnaleźć informacje na temat przyczyn wydzielania się czadu, jego działania na organizm oraz informacje na temat sposobów ratowania się w takich sytuacjach. Zaprezentowano działania kilku czujek (dymu i tlenku węgla) oraz omówiono ich sposób montażu. Dzięki pomocy sponsora udało się pozyskać kilka zestawów czujek wraz z gazami symulującymi zanieczyszczoną atmosferę. Nauczyciele mogli usłyszeć i zobaczyć w jaki sposób czujki ostrzegają przez zagrożeniem – w ten sposób ratując życie.

Opracowanie: kpt. Marcin Lachnik, KP PSP w Przeworsku
Zdjęcia: KP PSP Przeworsk