XXV Półmaraton Jaworski

2 czerwca 2019 r. w ramach XXV Półmaratonu Jaworskiego o Puchar Burmistrza Jawora rozegrany został XII Bieg Strażacki im. Adriana Kotkowskiego. Jego organizatorem jest Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze oraz Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Jaworze.

Bieg poświęcony jest pamięci tragicznie zmarłemu w wypadku samochodowym Adrianowi Kotkowskiemu – funkcjonariuszowi  jaworskiej komendy. Bieg Strażacki zaliczany jest do ogólnej klasyfikacji „Pucharu Polski w Biegach o Puchar Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – 2019 r.

Na starcie 21 km trasy stanęło do rywalizacji 176 zawodników w tym 32 funkcjonariuszy PSP. Pomimo wymagającej trasy, strażacy kolejny raz z rzędu potwierdzili bardzo dobre przygotowanie i zajęli czołowe lokaty w klasyfikacji Open całego Półmaratonu!

Zwyciężył Andrzej Szpunar (KW PSP Rzeszów) przed Maciejem Dawidziukiem (KM PSP Jelenia Góra) i Łukaszem Banaszewskim (KW PSP Toruń)

Bieg Strażacki im. Adriana Kotkowskiego rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych mężczyzn. I tak w kategorii wiekowej strażaków do 29 lat zwyciężył Łukaszem Banaszewskim (KW PSP Toruń) przed Jędrzejem Kaczmarkiem (KP PSP Milicz) i Łukaszem Ludkiewiczem (KP PSP Zgorzelec).

W kategorii funkcjonariuszy PSP 30 – 39 lat najszybciej trasę półmaratonu pokonał Paweł Milczarek (KP PSP Pleszew) przed Wojciechem Sowała (KW PSP Łódź) i Pawłem Edelman (KP PSP Kłobuck).

Natomiast w kategorii wiekowej strażaków powyżej 40 lat nie miał sobie równych Andrzej Szpunar (KW PSP Rzeszów), przed Maciejem Dawidziukiem (KM PSP Jelenia Góra) i Piotrem Manikowskim (KP PSP Złotów).

Wśród pań również nie było niespodzianek. Klasyfikację generalną wśród funkcjonariuszek wygrała Joanna Cichoń (KP PSP Tarnowskie Góry), przed Emilią Gawrych (KW PSP Łódź) i Magdaleną Bilińską (KW PSP Gorzów Wlk.).

Nie można również nie zauważyć udziału w Biegu Strażackim im. Adriana Kotkowskiego funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP w Jaworze, którzy w dwuosobowej grupie stanęli do walki z trudną trasą. Najszybciej pokonał ją Łukasz Fuławka (20 m. w kategorii open i 13 m. w kategorii open strażaków). Za nim linię mety przekroczył Dariusz Serafin (44 m. w kategorii open i 17 m. w kategorii open strażaków).

Podczas dekoracji funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej głos zabrał Komendant Powiatowy PSP w Jaworze mł. bryg. mgr Waldemar Sarlej, który podziękował strażakom za udział w biegu, gratulował zwycięzcom, przypomniał idee przeprowadzania biegu oraz zaprosił funkcjonariuszy na jego kolejną edycję w następnym roku. Nie zabrakło oczywiście słów podziękowania dla pana Andrzeja Kotkowskiego – ojca Adriana Kotkowskiego oraz pani Grażyny Hyżyńskiej i firmy Przerób Kamienia Export-Import Grażyna Hyżyński Sp. z o. o. za wkład i zaangażowanie w przeprowadzenie biegu.

Strażaków nagradzali Komendant Powiatowy PSP w Jaworze mł. bryg. mgr Waldemar Sarlej, Andrzej Kotkowski, Burmistrz Miasta Jawora Emilian Bera oraz Prezes TKKF Jan Czekiel.

Podziękowania za bezinteresowną pomoc w przeprowadzeniu zawodów należą się także druhom z OSP Jawor i OSP Mściwojów, którzy czuwali nad zabezpieczeniem trasy oraz przygotowaniem całego zaplecza organizacyjnego biegu.