Podsumowanie działalności podkarpackich strażaków w 2019 roku

W czwartek, 20 lutego w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie odbyła się narada podsumowująca działalności podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej w 2019 roku.

Spotkanie podsumowujące 2019 rok rozpoczął podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec witając wszystkich uczestników oraz wprowadzając w treści prezentowane podczas narady. Szef podkarpackich strażaków przedstawił m. in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe.

Działalność operacyjną, prewencyjną, szkoleniową, logistyczną oraz z zakresu IT przybliżyli zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak oraz bryg. Andrzej Marczenia.

Obecni na naradzie goście podziękowali podkarpackim strażakom za rok ciężkiej, pełnej poświęcenia służby oraz za szybką i skuteczną pomoc niesioną mieszkańcom naszego regionu.

W naradzie uczestniczyli: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, zastępca dyrektora Biura Kadr i Organizacji Komendy Głównej PSP st. bryg. Piotr Strawa, prezes Zarządu WFOŚiGW Adam Skiba, kapelan krajowy strażaków ks. st. bryg. dr Jan Krynicki, kapelan wojewódzki strażaków Paweł Samborski, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie dh Franciszek Augustyn, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP kpt. w st. spocz. Tadeusz Cyrek, przedstawiciele związków zawodowych, komendanci miejscy i powiatowi wraz z dowódcami jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP z Podkarpacia oraz kadra kierownicza KW PSP w Rzeszowie.

Podsumowanie pracy podkarpackich strażaków to doskonały moment, by uroczyście wręczyć symboliczne akty przekazania części sprzętu kupionego w 2019 roku. Przy tej okazji szef podkarpackich strażaków nadbryg. Andrzej Babiec podziękował za pomoc i dofinansowanie zakupów.

W ubiegłym roku za łączną kwotę pomad 11,5 mln zł ze środków finansowych, które pochodziły z: budżetu wojewody podkarpackiego, rezerw celowych budżetu państwa, budżetu Województwa Podkarpackiego, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, jednostek samorządu terytorialnego i innych źródeł w tym WFOŚiGW w Rzeszowie, zakupiono i przekazano do użytkowania jednostkom organizacyjnym PSP woj. podkarpackiego:

  • 1 ciężki samochód ratownictwa technicznego do usuwania skutków kolizji drogowych (z rotatorem);
  • 1 średni samochód ratowniczo-gaśniczy kategorii terenowej do gaszenia pożarów w trudnodostępnym terenie;
  • 1 średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego;
  • 1 ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego;
  • 1 samochód specjalny dowodzenia i łączności;
  • 1 samochód operacyjny;
  • 1 lekki samochód zaopatrzeniowy;
  • 2 przyczepy niskopodwoziowe do przewozu sprzętu specjalistycznego;
  • 1 traktor z osprzętem (chwytakiem do drewna);
  • 1 quad z przyczepą;
  • 4 zestawy hydraulicznych narzędzi ratowniczych marki Lucas;
  • 1 zestaw do oświetlania terenu akcji z agregatem prądotwórczym
  • 40 szt. specjalistycznego sprzętu: zbiornik przenośny na wodę o pojemności min. 13 000 litrów, pilarka łańcuchowa specjalna,  sprężarka do ładowania butli, pralnicowirówka z suszarką, sprzęt informatyczny (przemienniki światłowodowe, radioprzemiennik, macierz dyskowa, system backupowy),
  • 298 ubrań specjalnych trzyczęściowych.

W 2019 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do ponad 29 tysięcy zdarzeń. Dwie trzecie z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem.

W zdarzeniach, do których byliśmy wzywani zginęły 262 osoby.
W pożarach zginęły 23 osoby, a 163 trafiło do szpitali. Pozostałe ofiary śmiertelne to głównie ofiary wypadków drogowych, utonięć i śmiertelnego zatrucia czadem. Ponad trzem tysiącom siedmiuset rannym udzieliliśmy pomocy.

Jedna trzecia naszych interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Główne ich przyczyny to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.

Ponad 19 tysięcy interwencji, do których byliśmy wzywani, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum naszych działań w tych przypadkach jest ogromne. Działaliśmy w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego. Byliśmy wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego. Pomagaliśmy na akwenach. Usuwaliśmy skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.

Telefony na numery 998 to nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów. To także alarmy fałszywe, których zanotowaliśmy ponad 1200.

Opracowanie oraz zdjęcia: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie